Dzień Babci i Dziadka w grupie Zajączki
5 lutego, 2023Konkurs plastyczny „Kapelusz dla Księżnej Daisy”
7 lutego, 2023„Moje dziecko macha rączkami w silnych emocjach – co zrobić żeby przestało?”
„Moja córeczka w spektrum podskakuje i wygina ręce w dziwny sposób gdy się cieszy – czy jest sposób na powstrzymanie tych zachowań, bo wyglądają dziwnie?”
Stimowanie – jakkolwiek „dziwnie” może czasami wyglądać dla nieobytego z tym otoczenia, jest bardzo potrzebne osobie w spektrum autyzmu.
Stimy pomagają np. w samoregulacji, wyrażaniu uczuć i emocji, czy redukcji stresu i lęku. Czasami są też sposobem na nudę i pomagają się skoncentrować.
Stimowanie może wyglądać bardzo różnie! Podskakiwanie, machanie rękoma, trzęsienie nogą, obracanie się wokół własnej osi, klaskanie, kołysanie czy nawet słuchanie w kółko tej samej piosenki.
Co zrobić ze stimami? – nic
Daj żyć i przyzwyczaj się, bo towarzyszą większości osób w spektrum autyzmu.
Wyjątek wymagający interwencji – gdy stimy stają się niebezpieczne dla osoby w spektrum lub jej otoczenia.
Zabraniając dziecku w spektrum autyzmu stimowania, tak naprawdę wymagamy od niego kamuflowania swojego prawdziwego „ja”, czyli… wymagamy maskowania! A maskowanie, choć śmiesznie brzmi, już tak zabawne dla osoby w spektrum nie jest.
Ty, zadowolony rodzic, bo „dzieciak nareszcie nie zachowuje się jak dziwak i nie macha rączkami – chyba go wyleczymy z tego autyzmu!”.
W międzyczasie w Twoim dziecku narasta lawina emocji, uczuć, których uzewnętrznić nie może. Kumulują się i zatruwają umysł jak para w gotującym się czajniku, która nie może znaleźć ujścia.