Wycieczka starszaków do Teatru lalek Banialuka w Bielsku Białej
19 lutego, 2024Standardy Ochrony Małoletnich
26 lutego, 2024Od września 2023 roku grupa Jeżyków realizuje projekt edukacyjny „Zabawa sztuką”. Innowacja bazuje na założeniach Friedricha Froebla, którego główną myślą było „ Naśladujcie myśl, a nie formę”. Jednym z podstawowych założeń pedagogiki freblowskiej jest zabawa, a jak dodamy do tego sztukę, to powstaje nam wyjątkowa „Zabawa sztuką”.
Pani Wanda Klimczyk z którą realizowany jest projekt wprowadza dzieci w świat sztuki, twórców i ich wybranych dzieł. Poprzez uczestnictwo w tym programie przedszkolaki rozwijają swoją kreatywność i innowacyjność.
W pierwszym półroczu dzieci zrealizowały:
1. „Freblowska konstrukcja”– Przedszkolaki za pomocą ciecierzycy i wykałaczek tworzyły różnego rodzaju konstrukcje przestrzenne naśladując kultowy projekt Buckminstera Fullera.
2. „Nasz ulubiony artysta”– Jeżyki poznały Stanisława Wyspiańskiego, jego życie i twórczość oglądając prezentację multimedialną. Dzieci rysowały pastelami suchymi ulubionym środkiem wyrazu artysty z Krakowa. Przedszkolaki samodzielnie „zinterpretowały” kolorując pastelami jego obraz pt.: „ Portret chłopca. Józio”.
3. „O sztuce…”– Dzieci wysłuchały książkę „Kot Moneta” Cameron Becky oraz „Linea w ogrodzie Moneta” Christiana Bjork i Leny Anderson. Dzięki tym książkom i znajdującymi się w nich obrazkom Jeżyki poznały lepiej francuskiego malarza Claude’a Moneta i malowały farbami akrylowymi jego ulubiony temat- nenufary.
Projekt powstał na bazie programu własnego pt. „Zabawa sztuką” jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz podstawowymi kierunkami realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024: „Kontynuacja działań na rzecz szerszego udostępniania Kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy…”.
Oprócz uczestnictwa w międzynarodowym projektcie”Zabawa sztuką” Jeżyki od października do początków grudnia poznawały właściwości gliny i tworzyły miski z nowego dla siebie materiału. Każda miska po wyschnięciu była szlifowana a następnie malowana kolorowymi angobami. Kiedy wszystkie naczynia były gotowe zostały wypalone w piecu ceramicznym i stały się prezentem dla Dziadków.
Zapraszamy do galerii.