
Wycieczka starszaków do Teatru lalek Banialuka w Bielsku Białej
19 lutego, 2024
Standardy Ochrony Małoletnich
26 lutego, 2024Od września 2023 roku grupa Jeżyków realizuje projekt edukacyjny „Zabawa sztuką”. Innowacja bazuje na założeniach Friedricha Froebla, którego główną myślą było „ Naśladujcie myśl, a nie formę”. Jednym z podstawowych założeń pedagogiki freblowskiej jest zabawa, a jak dodamy do tego sztukę, to powstaje nam wyjątkowa „Zabawa sztuką”.
Pani Wanda Klimczyk z którą realizowany jest projekt wprowadza dzieci w świat sztuki, twórców i ich wybranych dzieł. Poprzez uczestnictwo w tym programie przedszkolaki rozwijają swoją kreatywność i innowacyjność.
W pierwszym półroczu dzieci zrealizowały:
1. „Freblowska konstrukcja”– Przedszkolaki za pomocą ciecierzycy i wykałaczek tworzyły różnego rodzaju konstrukcje przestrzenne naśladując kultowy projekt Buckminstera Fullera.
2. „Nasz ulubiony artysta”– Jeżyki poznały Stanisława Wyspiańskiego, jego życie i twórczość oglądając prezentację multimedialną. Dzieci rysowały pastelami suchymi ulubionym środkiem wyrazu artysty z Krakowa. Przedszkolaki samodzielnie „zinterpretowały” kolorując pastelami jego obraz pt.: „ Portret chłopca. Józio”.
3. „O sztuce…”– Dzieci wysłuchały książkę „Kot Moneta” Cameron Becky oraz „Linea w ogrodzie Moneta” Christiana Bjork i Leny Anderson. Dzięki tym książkom i znajdującymi się w nich obrazkom Jeżyki poznały lepiej francuskiego malarza Claude’a Moneta i malowały farbami akrylowymi jego ulubiony temat- nenufary.
Projekt powstał na bazie programu własnego pt. „Zabawa sztuką” jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz podstawowymi kierunkami realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024: „Kontynuacja działań na rzecz szerszego udostępniania Kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy…”.
Oprócz uczestnictwa w międzynarodowym projektcie”Zabawa sztuką” Jeżyki od października do początków grudnia poznawały właściwości gliny i tworzyły miski z nowego dla siebie materiału. Każda miska po wyschnięciu była szlifowana a następnie malowana kolorowymi angobami. Kiedy wszystkie naczynia były gotowe zostały wypalone w piecu ceramicznym i stały się prezentem dla Dziadków.
Zapraszamy do galerii.












